“ML 33”. Gyngestol med stel af patineret eg, betrukket i sæde med patineret cognacfarvet skind. Udført hos Mikael Laursen.
Gyngestolen blev præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942 og er Wegners første gyngestol.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1942, side 142.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Patineret skind med ridser, mærker, skjolder og krakeleringer. Tørre gjorde under bunden. Manglende tværpind mellem forben.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
21 bud