2139/​557

Fritz Hansen

Fritstående tre pers. sofa med ben af mahogni. Dybthæftet sider og ryg betrukket med grå uld. Udført og mærket hos Fritz Hansen, ca. 1930'erne. H. 74. L. 184. D. 81.

Sofaen er antageligt udført som en specialbestilling hos Fritz Hansen ca. 1930'erne til et specifikt interiør. Den modernistiske form leder tankerne mod designs af Arne Jacobsen og ligesindede designere fra denne tid. Det har dog ikke været mulig, at finde dokumentation for dette.

Sofaen skal ses som et restaureringsprojekt, med omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag på ben. Sædehynde(r) mangler. Desuden skal den ompolstres, da betrækket har flere defekter og huller. Understoffet under sædet er ligeledes defekt.

Moderne kunst og design, 28. september 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

34 bud

38.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK