Fritstående tre pers. sofa med ben af mahogni. Dybthæftet sider og ryg betrukket med grå uld. Udført og mærket hos Fritz Hansen, ca. 1930'erne. H. 74. L. 184. D. 81.
Sofaen er antageligt udført som en specialbestilling hos Fritz Hansen ca. 1930'erne til et specifikt interiør. Den modernistiske form leder tankerne mod designs af Arne Jacobsen og ligesindede designere fra denne tid. Det har dog ikke været mulig, at finde dokumentation for dette.
Sofaen skal ses som et restaureringsprojekt, med omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag på ben. Sædehynde(r) mangler. Desuden skal den ompolstres, da betrækket har flere defekter og huller. Understoffet under sædet er ligeledes defekt.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
34 bud