Foto endnu ikke klar
893/​958

Palle Suenson (f. 1904, d. 1986)

Hejsependel med skærm af sortmalet metal, top samt kant af perforeret messing, indvendigt hvidmalet. Baldakin samt lod af messing med hjul af udskåret træ. Formgivet og udført 1940 til restaurant Au coq d'or. Skærm: H. 28. Diam. 58.

Proveniens: Palle Suenson, sidenhen nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK