1417/1651
Dansk Empire kaminur i kasse af mahogni, profileret top, prydet med beslag af forgyldt bronze, hvidemaljeret urskive med romertal. Sign. F. Jurgensen Kiøbenhavn. 19. årh.s begyndelse. H. 42. B. 26. D. 15.
Frederik Jürgensen får borgerskab i København 1811.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Afslag på skiven. Optræksnøgle medfølger.
Varia, 24. april 2014
Vurdering
Hammerslag
31 bud