2414/755
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/1”. Pendel med konisk fatningshus af messing, monteret med skærme af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen. 1940'erne. Diam. 20.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte minimale kanthak. Afskalninger.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud