Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Armstol med stel af stål. Formbøjet skal af lamineret riopalisander. Model 3207. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag. Blød ryg. Overfladerust på stel.