902/​147

L. A. Schou (f. Slagelse 1838, d. Firenze 1867)

“Mikkelskirken i Slagelse, set fra Fisketorvet”. Køerne vandes ved vandposten. 1858. Usigneret. Olie på lærred. 45×52.

NB! Extra provenance: Manufacturer P. F. A. Thomsen's collection, his sale 1920 no. 114 reproduced p. 29 and as Ringsted Church.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over Ludvig Abelin Schous arbejder”, 1906 nr. 12.

Proveniens: Hr. H. H. Schou (1906). Fabrikant P. F. A. Thomsens samling, dennes auktion 1920 nr. 114 afb. s. 29 og her benævnt som Ringsted kirke. Generalkonsul Johan Hansens samling, 1927 nr. 1522, 1931 nr. 1686. Dennes auktion del VI, Winkel & Magnussen 127, 1933 nr. 173 afb. s. 29.

Sankt Mikkels kirke i Slagelse ligger på den høje kirkebakke i byens centrum. Kirken opførtes i 1300tallet som et treskibet gotisk anlæg, senere er tilføjet tårn, to våbenhuse og sakristi. L. A. Schou er født i Slagelse.

Malerier og tegninger, 1. juni 2021

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag