2004/​73

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

“Ved Hvidsten i Norge”.Kunstnerens hustru Dagny i en blå kjole og kalot siddende på vindueskarmen. Sign. Paul Fischer Hvidsteen 1892. Olie på lærred. 67×55.

Paul Fischers første kone Dagny Grønneberg var norsk og mange ferier blev i 1890erne tilbragt i Hvidsten ved Oslofjorden med børnene Sigurd og Harriet. Parret blev gift i 1886.

Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK