Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
“Ved Hvidsten i Norge”.Kunstnerens hustru Dagny i en blå kjole og kalot siddende på vindueskarmen. Sign. Paul Fischer Hvidsteen 1892. Olie på lærred. 67×55.
Paul Fischers første kone Dagny Grønneberg var norsk og mange ferier blev i 1890erne tilbragt i Hvidsten ved Oslofjorden med børnene Sigurd og Harriet. Parret blev gift i 1886.
Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020