2040/849
Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
“Kubus 4”. Lysestage af forgyldt stål til fire lys. 50-års jubilæumsmodel, nr. 112/200. Formgivet 1962. Udført By Lassen. Medfølger uoriginal base af messing. H. 20. (2)
Base med synlige lodninger. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud