12142/91
Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)
“Ildpot”. Ildfast postejform med originalt tilhørende underfad af massiv teak. Form udført og stemplet hos Royal Copenhagen. H. 8 cm. L. 28 cm.
Mindre brugsslitage. Formen har en skævhed fra brændingen.
Kunst, antikviteter & design, 21. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud