1845/739
Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)
“Finlandia”. Fem vaser af klart, rødt og grågrønt glas. Overflade med tekstur samt mønster i relief. Alle sign. Udført hos Iittala, Finland. H. 10–21,8. (5)
Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle afslag.
Moderne kunst og design, 6. november 2018
Vurdering
Hammerslag
10 bud