1845/​739

Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)

“Finlandia”. Fem vaser af klart, rødt og grågrønt glas. Overflade med tekstur samt mønster i relief. Alle sign. Udført hos Iittala, Finland. H. 10–21,8. (5)

Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle afslag.

Moderne kunst og design, 6. november 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

10 bud

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.400 DKK
2.000 DKK