2048/924
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Bænk af eg udspændt med flet. Model 5273. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 35. L. 69. B. 46.
Proveniens: Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med enkelte defekter.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag