1834/1667
Manglebrædt af bemalet træ, udskåret med kronet monogram, initialer og årstal anno 1797, greb i form af hest. L. 58.
Afskalninger. Revne i træet og reparation ved greb. Afslag ved manke. Ormehuller. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Hammerslag