899/​796

En samling på 10 barok skeer af sølv og delvis forgyldt sølv, bestående af to Danzig skeer, mester Christian Pichgel I, Danzig 1681–1700 og mester Johann Conrad Stentzel, Danzig 1745–1763; to Breslau skeer, mester Gottfried Heintze, Breslau 1673–1707 og Gottfried Ihme, Breslau, årsmærke B = 1712–1721; et par skeer, stemplet med lødighed 12; samt fire ustemplede skeer, heraf de to med kerubhoveder, en med engel og en med kantet kugle. Tyskland 17.-18. årh. Vægt i alt 750 g. L. 18,5–24 cm. (10)

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Herefter dennes efterkommere til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK