Stor kinesisk lågvase af sølv, låg med målebæger, rigt graveret med bladværk og fire felter hvori forskellige blomster og planter. Mærket Cheng Xing, Wen Yin og Yuedong Daxing Zao. Sen Qing-Republic, 20. årh. Vægt 2010 gr. H. 27 cm.
Proveniens: Hjembragt fra Thailand i 1920erne.
Asiatisk kunst, 29. november 2017