Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)
Personnages. Sign. Appel, Delft. Relief af stentøj dekoreret med polykrom glasur. 52×41×5.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024