Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Skalstol med trebenet stel af stål. Formbøjet sæde og ryg af riopalisander. Model 3100. Formgivet 1952. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Restaureret og med spor af gamle ridser og mærker, mindre afslag samt nedslebne overflader. Stel med overfladerust.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
18 bud