1426/20
Rundt Napoleon III bord af forgyldt træ, gennembrudt sarg prydet med bladværk, plade af gråbroget marmor, stående på kannelerede ben, hvorimellem sprosser dekorerede med urne og blomsterranker. 19. årh.s anden halvdel. H. 77. Diam. 56.
Plade med mindre kanthak. Afskalninger. Løs blomsterranke med afslag. Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 23. juni 2014
Vurdering
Hammerslag