Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3½/2”. Bordlampe med stel af bruneret messing med gennemgående afbryderknap. Overskærm af gulmalet zink, mellemskærm af gulmat glas, underskærm af matglas. Skærmholder med støbte ben stemplet “Pat. Appl”. Udført hos Louis Poulsen, ca. 1927–28. H. 45. Diam. 33,5.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere underskærm. Senere ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
165774 | ||
1106678 |