1424/1591
Fransk kaminur af patineret bronze og gul Sienna marmor, urhus med siddende figur i romersk figur, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 48. B. 45. D. 13.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger. Ridser på akiven. Revner i marmor.
Varia, 12. juni 2014
Vurdering
Hammerslag
17 bud