2108/222
Cigaretetui af sølv isat ti små safirer, indvendig forgyldt med “signaturer” af flere koryfæer, bl.a. A. Escoffier, Grock m.fl. Udvendig påsatte navne, forgyldte. Fremstillet i anledning Holger Høiriis' og Otto Hilligs transatlantiske flyvning 28–6-1931. Vægt 135 g. 8,5×7,5 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud