1619/​513

Tove Kindt-Larsen (f. 1906, d. 1994)

Edvard Kindt-Larsen (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)

To trebenede skamler med stel af hhv. teak og patineret eg. Sæder betrukket med hhv. sort og brunt farvet skind. Udført 1960erne hos snedkermester Gustav Bertelsen. H. 45. (2)

Begge stel med let brugspatina. Brunt skind med nogle pletter og mindre ridser. Sort skind med mindre ridser og overfladiske krakeleringer.

Moderne kunst og design, 10. maj 2016

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK