2027/​504

Preben Fabricius

Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)

“Grasshopper”. Chaiselong med stel af matforkromet stål, udspændt med lyst kanvas. Hynder betrukket med brunt banesyet skind. Armlæn omviklet med snørre af kernelæder. Model FK 87. Formgivet 1968. Udført hos Lange Production. L. 148.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Kategori
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Solgt

Hammerslag

28.000 DKK  

9 bud

Tidspunkt Byder Bud
28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK