2027/504
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
“Grasshopper”. Chaiselong med stel af matforkromet stål, udspændt med lyst kanvas. Hynder betrukket med brunt banesyet skind. Armlæn omviklet med snørre af kernelæder. Model FK 87. Formgivet 1968. Udført hos Lange Production. L. 148.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||