922/​4

André-Antoine Ravrio, efter (f. Paris 1759, d. 1814)

Et par franske empire væglampetter af forgyldt og patineret bronze, hver med herme holdende fire lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 55. B. 28. D. 23. (2)

Litteratur: Vergoldte Bronzen, Hans Ottomeyer und Peter Pröschel, Klinkhardt & Biermann 1986. Bind I, s. 356. pl. 5.10.4.

Dette emne handles i fuldmoms

Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK