865/​17

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Portræt af billedhuggeren H. E. Freund (1786–1840). 1837. Usigneret. Verso betegnet med rød pen “Købke, Portræt af H. E. Freund, 1837”, samt med bly “2082/840”. Bly på papir. Bladstørrelse 12,8×16,8.

Tegningen er en skitse til det store helfigursportræt af Freund, som Købke maler til Det Kongelige Akademi for de Skønne Kunstner i ca. 1838. Til forskel fra det endelig portræt, hvor Freund fremstilles lidt åndsfraværende med et indadvendt kontemplativt blik, så er blikket i denne skitse meget intenst og nærværende og ser lige ud på beskueren.

Udstillet: “Billedhugger Einar Utzon-Frank 1888–1953”, Skovgaard Museet 1984, nr. 276.

Proveniens: Fhv. fuldmægtig i Nationalbanken Emil Bang's Kunstsamling, Winkel & Magnussen auktion 161, 1934 nr. 214. Billedhugger Einar Utzon-Frank (1888–1953).

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK