2139/737
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt skind. Model 2204. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1969.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Falmede ben.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud