Christian Zacho (f. Grenaa 1843, d. Hellerup 1913)
Forårsdag i Frederiksberg Have med blomstrende frugttræer. Sign. C. Z. 10. Olie på lærred monteret på træ. 24 × 33.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 113, 2008 nr. 121.
Retoucheringer. Områder med tyndere farvelag.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020