Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 33”. Et par taburetter med trebenet stel af matforkromet stål, løse hynder betrukket med sort patineret skind, på gråmalet træring. Designet 1958. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, afb. s. 100–103.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Træringe er revnet. Gummiringe mangler. Skindhynder med, huller, overflade-krakeleringer, velcrobånd påklæbet undersiden, knapper i midten mangler.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
30 bud