Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Dead Spot”. Sign. Jorn 57, Épreuve d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 70×50. Uindrammet.
Litteratur: Van de Loo 196. Proveniens: Peter Cochrane, Arthur Tooth & Sons, London.
Mindre håndteringsmærker. Papiret er let gulnet. Mindre mørk streg i værkets top.
CoBrA, 13. december 2022
21 bud