Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser og to skåle af stentøj. Dekoreret med hhv. rødbrun/blåsort, grøn/brun, gråbrun/blå samt blå glasur. Bægerformet vase sign. E.St.N., 2, Saxbo Denmark. Udført 1950–1968. H. 9,7. Diam. 8,3. Vase med gråbrun/blå glasur. Sign. E.St.N., 215, Saxbo Denmark. Udført 1950–1968. H. 6,4. Diam. 8,5. Skål med grøn glasur, stemplet 86, Saxbo, Denmark. H. 5. Diam. 11,9. Skål med blå glasur stemplet Saxbo, Denmark, 12. Udført 1950–1968. H. 5,6. Diam. 9,2. (4)
Vaser med kalk indvendigt. Blåglaseret skål med enkelte meget små afslag langs øverste kant. Alle dele undtagen blåglaseret skål: 2. sortering.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
26 bud