902/​1137

Fritz Hansen

Gyngestol med stel af formbøjet bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket med banesyet patineret skind. Model 1438. Udført 1930'erne hos Fritz Hansen.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, 1931, 4. Årgang, afbildet og omtalt s. 109.

God restaureret stand. Senere skind med mindre brugsspor, skindkedder er gået minimalt op i limning på toppen på ryggen (Se billeder). Stel med lette overfladeridser og mærker. Mindre gamle skrammer.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK