2447/834
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
To skabe samt to sokler af massiv mahogni, messingforede samlingshuller. Indvendig med arkivsektion. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 36. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bagbeklædning med huller til vægmontering. Messing i ene nøglehul mangler. En nøgle medfølger.
Vurdering