2103/​37

Philippe Jacques de Loutherbourg II, dennes kreds, ca. 1790

“Smugglers reposing. Bradda Head, Isle of Man”. Smuglere i skjul ved Bradda Head, Isle of Man. Usigneret. Olie på lærred. 64×74.

Proveniens: Erhvervet i England i ca. 1950 af den nuværende ejers far.

Originalt lærred. Retoucheringer - særligt i venstre side af lærredet. Mindre krakeleringer. Én reparation/lap på bagsiden.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag