Philippe Jacques de Loutherbourg II, dennes kreds, ca. 1790
“Smugglers reposing. Bradda Head, Isle of Man”. Smuglere i skjul ved Bradda Head, Isle of Man. Usigneret. Olie på lærred. 64×74.
Proveniens: Erhvervet i England i ca. 1950 af den nuværende ejers far.
Originalt lærred. Retoucheringer - særligt i venstre side af lærredet. Mindre krakeleringer. Én reparation/lap på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021