Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
Uden titel. Usign. Dateret 14/9/89. Gouache på papir. Lysmål 14×15,2.
Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Proveniens: Lone Mertz' Samling. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020