896/150
Petter Ernst (f. Stockholm 1714, d. 1784)
Svensk rokoko standur med spilleværk i kasse af blåmalet og forgyldt træ, udskåret med rocailler, blomster og ornamentik, rund bemalet skive af metal, værk med kalender, Stockholm, 18. årh.s midte. H. 246. B. 61. D. 21.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020
Vurdering
Hammerslag