1831/​128

Et par smalle kinesiske spejle i rammer af hardwood udskåret med ornamentik og flagermus, hver med tredelt spejlfeldt, det midterste med defekte borter af spejlglas, det nederste med hinterglass maleri hvoraf det ene mangler. 19.-20. årh.s begyndelse. H. 161 cm. W. 37 cm. (2)

Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1910–1928 var bosat i Kina, først som professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.

Begge spejlrammer er i original tilstand. Brug på grund af alder. Begge spejlglas er plettet med mørke mærker. Spejlglas mangler. Det 'hinterglass' maleri på en mangler på det ene spejl.

Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK