Foto endnu ikke klar
886/​1010

Harald Engman (f. København 1903, d. sst. 1968)

“Tidens Malere”. Sign. Harald Engman 1938. Olie på lærred. 96×70.

Litteratur: Josef Petersen: “Den forbudte maler. Billeder fra Besættelsestiden af Harald Engman”, København, 1945, ill. i farver s. 5.

“Den væsentligste periode i Engmans kunst faldt i årene 1938–45, hvor hans modvilje mod nazismen resulterede i en lang række stærkt provokerende værker vendt mod tyskernes fremfærd. Engman havde det første sammenstød med tyskerne i 1939, hvor han på foranledning af den tyske gesandt fik forbud mod at udstille maleriet 'Tidens malere' i fodgængertunnelen på Rådhuspladsen. I 1940 greb tyske soldater direkte ind og lukkede udstillingen 'Sorte Faner'. Engman flygtede i 1943 til Sverige, hvor mange af hans antinazistiske tegninger blev til. Efter krigen blev der stille om ham, og Engman har af eftertiden fået tilnavnet 'Den forbudte maler'”. Citeret fra Joan Hauchs biografi i Weilbachs Kunstnerleksikon.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK