905/1
Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)
Landskab fra den romerske Campagna med et lille vandløb i forgrunden. Studie. C. 1834. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 30×45.
Proveniens: Betegnet Kunsthallen 84 nr. 260 på bagsiden af rammen.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag