905/​1

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

Landskab fra den romerske Campagna med et lille vandløb i forgrunden. Studie. C. 1834. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 30×45.

Proveniens: Betegnet Kunsthallen 84 nr. 260 på bagsiden af rammen.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag