G. L. Lahde, m. fl., 18.-19. årh.
Michel van der Taelen, m. fl., 18.-19. årh.
En samling af seks miniatureportrætter forestillende fem damer samt en familie. Én sign. G. L. Lahde fecit 1789, én sign. van der Taelen, én sign. E. Guerard, tre usigneret. Gouache på ben, bly på papir samt ét off-set tryk. Varierende mål fra 4×3 til 18×12,5. (6).
Minimal aldersrelateret slitage. Ét dameportræt (tryk) er gulnet, familie-miniaturen med bulende ben, ét dameportræt med manglende gouache i ansigt. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
27 bud