2444/​803

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

"Samsö”. Et par hvilestole med stel af bejdset bøg. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med sort skind og stof. Formgivet ca. 1965. Udført hos Olof Perssons Fåtöljindustri (OPE), Sverige. (2)

Litteratur: Andreas Siesing, “Svenska möbler”, afbildet og omtalt s. 267.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?