2014/762
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med stel af eg, opsat på medestel. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med ternet orange uld. Model 2256. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker samt en knækket skindstrop.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud