2032/​715

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 290 & GE 290S”. Lænestol og skammel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg, betrukket med lysegrønt uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)

Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere originalt betræk i god stand, delvist falmet. Enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

15 bud

9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK