Slæde af ben samt halv hvalrostand med inskription “Julen 1931 Jakobshavn”. L. 15/45 cm. (2)
Proveniens Aage Essemann og derefter dennes arvinger.
Aage Essemans virke på Grønland: Ansat ved Kgl. Grønlandske Handel den ¼ 1914 Voluntær ved Sukkertoppen(Maniitsoq) 21/5 1914–1/4 1916 Fungerende kolonibestyrer ved Sukkertoppen ¼ 1916–1/10 1916 Voluntær ved Godthåb(Nuuk) 6/10 1916 – 17/7 1917 Voluntær ved Julianehåb(Qaqortoq) 27/7 1917 – 31/3 1918 Assistent ved Julianehåb ¼ 1918–22/11 1920 Ophold i Danmark 6/12 1920 – 7/10 1921(arbejdede ved hovedkontoret) Bestyrer af Nanortalik fra 26/10 1921 1922 – 1926 statens kontrollør ved kryolitbruddet i Ivigtut(Ivittuut) Kolonibestyrer ved Sukkertoppen 1926 – 1928 Ophold i Danmark 1928 – 1929(igen hovedkontoret) Kolonibestyrer ved Sukkertoppen 1929 – 1931 Kolonibestyrer ved Jacobshavn(Illulisat) 1931 – 1932
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
12 bud