Vladimir Egorovich Makovsky (f. Moskva 1846, d. Skt. Petersborg 1920)
En russisk bonde med hue og frakke. Sign. V. Makovsky 1896 (med kyrilliske bogstaver). Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 27,5×21.
Proveniens: Sælgers forældre, Kamma og Arne Andersson, som var udstationerede i Moskva 1956 i forbindelse med åbningen af SAS' flyrute København-Moskva.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017
12 bud