2132/858
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Et par stole af birk, sæde med hvid laminat. Model 69. Formgivet 1935. Udført hos Artek. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle finérskader.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag