2017/772
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Barnesæt af sølv bestående af kop og servietring smedet med perlebort. Udført og stemplet hos Evald Nielsen, kop stemplet anno 1931. Samlet vægt 94 g. Kop: H. 5,8. Servietring: H. 2,7. (2)
Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Servietring med mindre buler og dele ef ene bort med skader/knæk.
Moderne kunst og design, 21. april 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud