2124/1013
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Sæt på fire armstole med stel af aluminium og drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model EA 108. Udført og mærket hos ICF. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds samt slitage.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag